İş Başvurus sitesi

Kızılay Başkanı İnan’dan Urfa için müjde…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kızılay Başkanı İnan’dan Urfa için müjde…
Kızılay Şanlıurfa Şubesi Başkanı Dr. Ahmet İnan, Şanlıurfa’da Kızılay olarak yardıma muhtaç insanlar için aşevi kurmayı ve buradan 500 aileye aş yardımında bulunmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca Kızılay Kan Bankasının Kızılay Bölgesi olabilmesi için de girişimlerde bulunduğunu belirten Dr. İnan, “Bu Urfa için ciddi bir kazanımdır, Adıyaman ve Mardin bize bağlanmış olacak” dedi.

UĞUR BUDAK/ŞANLI HABER AJANSI

Kızılay Şanlıurfa Şubesi Başkanı Dr. Ahmet İnan, Kızılay Şubesinin Korona Virüsü sürecinde Şanlıurfa’da yapmış olduğu hizmetleti ve yapmayı planladıkları çalışmalarını Şanlı Haber Ajansı’na açıkladı. Şanlıurfa’da korona virüsü sürecinde ve ramazan ayında yardıma muhtaç binlerce kişiye yardımda bulunduklarını belirten Dr. Ahmet İnan, vatandaşlardan gelen bağışları en iyi şekilde kullanmak için büyük çaba gösterdiklerini söyledi.

Kızılay Şubesi olarak; Şanlıurfa’da Aşevi, İlk Yardım Merkezi  ve Lojistik Deposu kuracaklarının müjdesini veren Dr. İnan, Kızılay Kan Merkezinin Bölge olması için de çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

 

“MUHTAÇ İNSANLARIN YARDIMINA KOŞUYORUZ”

İnan, Kızılay’ın Türkiye’nin hatta Dünyanın en eski bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, “Kızılay, 152 yıllık bir geçmişe sahiptir. Urfa’da da son 60 yıldır Kızılay Şubemiz mevcuttur. Kızılay, sadece afet zamanında değil her zaman bir iyilik hareketi olarak halkın yanında olmuştur. Elazığ depreminde biz Urfa Şubesi olarak gençlik ekibimizi, 3 ayrı periyotlar halinde Elazığ’a gönderdik. Bunun dışında korona virüsü dolayısıyla Kızılay ekibimiz, bayram demeden, tatil demeden, sokağa çıkma kısıtlamasına bakmadan, ev ev, kapı kapı yardıma muhtaç insanların yardımına koştu” dedi.

 

“KARAKÖPRÜ, HALİLİYE VE EYYÜBİYE ŞUBEMİZİ KURDUK”  

Kızılay Şanlıurfa Şubesinin yaptığı yardımları anlatan Dr. İnan, şunları kaydetti;

“Yaptığımız yardımlar arasında özellikle ramazan ayında sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde vatandaşlarımıza her gün 3 Bin det sıcak pide dağıttık. Bunun dışında gıda kolisi yardımı yapıldı, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da sosyal vefa grubuna da çok yardımlarımız oldu. Onların her türlü ihtiyaçlarını bizler Kızılay gençliği olarak temin etmeye çalıştık. Vatandaşlarımıza hijyen paketi de dağıttık. Halen aktif olarak sahadayız.Biz 7 yönetim kurulu üyesi ve 4 de kadrolu personel olarak görev yapmaktayız. Bu bir gönüllülük hareketi olduğu için 120 aktif gönüllümüz var, bu gönüllülerimiz ile beraber vatandaşlarımızın yardımlarına koşuyoruz.  Şehrimizin Büyükşehir olmasından dolayı Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye şubemizi de kurduk. Bunun yanı sıra gençlik kollarımızı kurduk, kadın kollarımızı kurduk.

“3 BİN KİŞİYE GIDA KOLİSİ DAĞITTIK”

“Korona virüsü günlerinde şimdiye kadar 3 Bine yakın gıda kolisi dağıttık. Bayram arifesinde kimsesiz, yetim ve maddi durumu iyi olmayan çocuklarımızın her birine 150’şer Liralık giyim yardımı yapıldı. Bunun dışında bizim tespit ettiğimiz il ve ilçelerimizde geçim sıkıntısı yaşayan 250 vatandaşlarımıza 40 Lira nakit yardım yapıldı. Ayrıca Bin 500 adet konserve et yardımı da yapıldı. Gece nöbet tutan polislerimize, fedakarca çalışan sağlıkçılarımıza sahur için sandiviçler hazırlandı ve onlara takdim edildi. Kredi Yurtlar Kurumunda karantina alınan vatandaşlarımıza 14 güns üreyle sıcak yemek verildi ve diğer ihtiyaçları giderildi.

Kızılayın sosyal anlamda da hizmetleri olmuştur. Özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelik giyim, gıda kolisi ve hijyenik paket anlamında yardımlarımız oldu. Kocası hapiste olan, uzun süre işsiz kalan, dul ve yetimlere hem gıda kolisi hem de giyim yardımlarında bulunduk. Kızılay oalrak Urfa’da ücretsiz giyim mağazası açtık. Yardıma muhtaç insanlarımıza bu mağazamıza gelip bedenlerine uygun giysilerini almaktadırlar.”

 

“URFA’DA AŞEVİ YAPACAĞIZ”

Kızılay Şube Başkanı Dr. İnan, Urfa’da bir aşevi kurmak niyetinde olduklarını vurgulayarak, “Bununla ilgili Haliliye Belediyesi ile çok iyi ilişkilerimiz oldu, bu konuda gereken desteği vereceklerini ifade ettiler. Deftardarlık ve Milli Emlak da bize bu konuda yardımcı olacaklar. Ahmet Erseven Mahalesinde kurmayı planladığımız aşevinde 500 aileye yemek yardımında bulunacağız. Bizim gayemiz, hiç kimsenin onurunu zedelemeden aşevinden çıkacak yemekleri vatandaşlarımızın adresine ulaştırmaktır” ifade etti.

 

“KAN BAĞIŞI YAPALIM”

Şanlıurfa’da yapılan kan bağışlarına da değinen ve Urfalılara ‘Kan bağışı yapalım’ çağrısında bulunan Dr. İnan, “Korona virisü sürecinde hem de Ramazan ayı sürecinde kan stoklarımızda çok ciddi azalmalar olmuştu. Kan malum her insanın ihtiyacı. Özellikle ameliyat esnasında çok şart olan bir madde. Bunun dışında kronik hastalara kan lazım ettiğinden Vali Bey ve Sağlık İl Müdürümüzün başkanlığında bir toplantı yaptık ve kan kampanyası başlattık.  Vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum, çok ilgi gösterdiler. Halen de aktif olarak kan bağışımız devam etmektedir” diye kaydetti.

 

“KIZILAY KAN MERKEZİ, BÖLGE OLUYOR”

Kızılay Kan Bankasının da Bölge olabilmesi için girişimlerde bulunduklarını kaydeden İnan, “112 Acilin eski yerindeki bölümü Kızılay Kan Merkezi hem Kızılay Şubesi hem toplum merkezi hem de eğitim merkezi haline getirerek bir monoblok bir hizmet alanı haline sokacağız. Bu Urfa için ciddi bir kazanımdır, Adıyaman ve mardin bize bağlanmış olacak. Artık topladığımız kanı biz Urfa’da kullanabileceğiz ve hatta diğer illere de bunun yardımını yapabileceğiz” şeklinde konuştu.

 

“LOJİSTİK MERKEZİ KURULUYOR”

İnan, Şanlıurfa’da Kızılay Lojistik Deposu kuracaklarını da sözlerine ekleyerek, “Bir lojistik destek merkezi de kurmak zorundayız. Lojistik depoyu eski havalimanı üzerine 22 dönümlük alana yapmış olacağız. Yani yardım istendiği zaman Ankara’dan tırlarla değil, bizim mevcut lojistik depomuzda olan malzemeleri anında dağıtma durumunda olacağız” dedi.

“İLK YARDIM KURSLARI VERİLECEK”

Kızılay’ın bünyesi içerisinde bir ilk yardım merkezi kuracaklarını da dile getiren İnan, “Burada eğitimli hocalar tarafından ilk yardım kursu verilecek. Kursu başarıyla tamamlayan vatandaşlarımıza İl Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim tarafından onaylı birer diploma ve sertifika vereceğiz” diye ifade etti.

 

BAĞIŞ YAPIN ÇAĞRISI

Bu hizmetlerin halkın bağışlarıyla yapıldığına dikkat çeken İnan, “Bize yapılan bağışlar hibe veya şartlı olarak yapılıyor. Kızılay’a yapılan her bağış yetkili kişiye ulaştırılıyor. Kızılay’ın ayakta kalabilmesi için zekatlarını, fitrelerini Kızılay’a bağışlamalarını istiyorum. Kızılay, genel merkez ve şube olarak emin eldedir. Vatandaşlardan gelen bağışları sağ elden alıp sol ele vermek için bir organizasyon içindeyiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fevzipaşa İlkokulu proje çalışmalarına devam ediyorÖnceki Haber

Fevzipaşa İlkokulu proje çalışmalarına d...

Arazi kavgası bir aileyi daha ayırdıSonraki Haber

Arazi kavgası bir aileyi daha ayırdı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar