Mehmet Emin TAPAN

Mehmet Emin TAPAN

Mail: emintapan@gmail.com

Konut kredisi mi, müteahhit kredisi mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından, Türkiye tarihinde görülmemiş bir kredi paketi açıklanıyor fakat, Vatandaş değil satıcı faydalanıyor !! Öyleyse bu avantajlı kredi kimin için çıktı?
Devlet Bankalarının konut kredisi faizinde indirime gitmesi, sadece vatandaşı değil müteahhitleri de harekete geçirdi. Bazı konut projelerinde ve “yap-sat” tarzı birçok butik projede, fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. İkinci el piyasada da aynı oranda olmasa bile benzer eğilimler gösteriyor.
Vatandaşlar, düşen faiz yükü ve artan vade avantajı sebebiyle ev hayallerini gerçeğe dönüştürmek isterken, gördükleri fiyat artışları karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Müteahhit firmalar ise; durgunluk, yüksek faiz ve maliyet artışı sebebiyle fiyat artışı yapamadıklarını, küçük miktardaki yükselişlerin “gecikmiş” ve “kaçınılmaz” olarak yansıdığını belirtiyor.
Her iki tarafında kendine göre haklılık payları olsa da, burada mağdur olan hiç kuşkusuz konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar oldu. Tüm beklentileri hayale dönüştüren emlak sektöründeki fahiş artışlar, dar gelirli vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Öyle ki Kredi paketleri açıklanmadan önce normal bir daire 180 bin liraya bile satılamazken, kredi paketinin açıklanmasıyla birlikte aynı dairenin 230 bin liraya satışa sunulması, fırsatçılığın da böylesi olmaz dedirtti.
Sıfır konutlarda devlete vergiyi düşük ödemek için, rayiç bedellerini asgariye indiren mal sahipleri yüzünden istenilen kredi tutarlarını bankadan alamayan vatandaşlar doğal olarak konut sahibi de olamıyor. Hal böyle olunca Konut için açıklanan paket, mülk sahibi veya müteahhit paketi olmaktan öteye geçmiyor.
Bu zulümü vatandaşa reva görenlerde ne hikmetse Müslümanım diye geçinip “Hacı–Hoca” olarak toplumda yer edinmiş saygın kişilikler… 
Sorunlar yumağına dönen bu konuya dair naçizane bir kaç çözüm önerisi sunmak istiyorum;

.3 ay sürecek olan kredi paketinin sürekli hale getirilerek bu sorun kökten çözülebilir.

.Konut almak için çabalayan vatandaşlar ev sahibi olmak için acele etmemeli.

 .Yasalar ne söyler bilmiyorum ama, bu şehrin yetkilileri git gide tırmanan bu soruna çözüm bularak halkı rahatlatmalı.

Devletin sağladığı imkânından faydalanamayan ve tabiri caiz ise “Aptal” yerine konulan vatandaşlar yetkililerin bu konuda ciddi bir adım atmasını bekliyor. Aksi halde açıklanan paket satıcılar için ranta dönüştü.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar