İş Başvurus sitesi

Ücretsiz oldu! Resmi Gazete’de yayınlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ücretsiz oldu! Resmi Gazete’de yayınlandı
Ücretsiz doğalgaz kullanımının esaslarını belirleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle, 1 Mayıs 2024 tarihine ve 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketiminin bedeli de faturadan düşecek.

EPDK’nin 'Doğalgaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Uygulanmasına' ilişkin belirlediği usul ve esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

FATURALAR İPTAL

Karara göre, 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri kullanım bedelleri ile vergilerin tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Toplam ödenecek tutar faturada '0' TL olarak gösterilecek. Hatalı olarak tahakkuk edilen faturalar iptal edilecek.

Tahsil edilen tutarlar ise şirketler tarafından 3 iş günü içerisinde nakit olarak iade edilecek. Düzenlemeyle, 1 Mayıs 2024 tarihine ve 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketiminin bedeli de faturadan düşecek.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, depremzede yurttaşların, ön ödemeli ve merkezi sistem abonelerinin haklarını korumak için de düzenlemeler yapıldığını ifade etti. 19,7 milyonluk toplam abone sayısının içinde 2,8 milyonunun merkezi sistemlere bağlı bulunduğunu, yaklaşık 320 bin kadarının da ön ödemeli sayaç kullanan abone olduğunu söyleyen Yılmaz, "Usul ve esasları belirlerken ince eleyip sık dokuduk. Hiçbir abonenin hakkının zayi olmaması için gerekli bütün detayları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek. Elbette biz de süreci yakından takip edeceğiz" dedi.

 

KREDİ YÜKLENECEK

Yapılan düzenlemeye göre; 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle doğalgaz faturalarının tahakkuk ve tahsilatı ertelenen konut, ibadethane ve cemevi abonelerine tahakkuk ettirilecek ilk faturalarındaki tüketimlerinin 30 günlük kısmı Bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Ön ödemeli sayaç kullanan abonelerin sayaçlarının 24/4/2023 tarihinden sonraki ilk okunması sırasında endeks değeri üzerinden hesaplanan tüketim miktarı abonenin hesabına 'alacak' olarak yansıtılacak ve abonenin sonraki alımında bu alacak karşılığında bedelsiz olarak kartına kredi yüklenecek.

Merkezi sistem tüketicilerine uygulanacak tüketim indirim miktarı; merkezi sisteme bağlı toplam konut, ibadethane ve cemevi toplam sayısından bireysel aboneliği bulunan daire sayısı düşülerek bulunan sayının 25 metreküp ile çarpılmasıyla hesaplanacak.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kılıçdaroğlu'ndan gece yarısı vaadi!Önceki Haber

Kılıçdaroğlu'ndan gece yarısı vaadi!

BAŞKAN YALÇINKAYA’DAN İŞÇİLERİN TALEPLERİNE OLUMLU YANITSonraki Haber

BAŞKAN YALÇINKAYA’DAN İŞÇİLERİN TALEPLER...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar