İş Başvurus sitesi

HEDEP, sandıktan kim çıkarsa onu aday gösterecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HEDEP, sandıktan kim çıkarsa onu aday gösterecek
Yerel seçim tarihinin yaklaşması ile birlikte gözler HEDEP’in Batı’daki büyükşehirlerde aday gösterip göstermeyeceğine ve adaylarını belirleme yöntemine çevrildi. HEDEP’in ön seçim yapacağı ve sandıktan kim çıkarsa onu aday göstereceği öğrenildi.

Kürt siyasetini mecliste temsil Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (HEDEP), önceki adıyla Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinde aldığı sonuçlardan sonra yerel seçimlerde farklı bir strateji izleyeceği öğrenildi. Buna göre, bir önceki yerel seçimde İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya gibi illerde aday göstermeyerek CHP’nin adaylarını destekleyen HEDEP, artık birilerine “Kaybettirme” stratejisini değil, “Kazanma” stratejisini devreye koyacağı belirtildi.

AKP dahil bütün partiler ile görüşmelere açık olacağını belirten HEDEP, kapılarının herkese açık olduğunu da ısrarla vurguladı. HEDEP yöneticilerinin bu açıklamaları da gözleri HEDEP’in kendi adaylarını belirleme yöntemine çevirdi.

 

HEDEP, 24 Kasım’da başvuruları almaya başlıyor

Medyascope muhabiri, HEDEP adaylarının belirlenme yöntemine ilişkin önemli bilgilere ulaştı. Buna göre HEDEP, il ve ilçelerde seçim komisyonları kuracak ve 24 Kasım’da başvuruları almaya başlayacak.

 

Adayların hukukî durumu incelenecek

HEDEP il ve ilçe seçim komisyonları öncelikle adayların hukukî durumlarını inceleyeceği söylendi. Geçmişte hukuksal durumlarından dolayı 5 belediye başkanının mazbatasının verilmemesini göz önüne alan HEDEP, bu kez detaylı bir inceleme yapacağı belirtildi.

Adayların iki eşli olması gibi HEDEP’in ilkelerine uymayan durumlarına da bakıldıktan sonra ön seçim yapılacağı öğrenildi.

 

Aday belirleme seçiminde kimler oy kullanacak

HEDEP’in aday adayları belirlendikten sonra yapacağı ön seçimde, HEDEP’in devamı olduğu bütün partilerin eski il ve ilçe yöneticilerinin, milletvekillerin, belediye başkanlarının, il genel ve belediye meclis üyeleri ile seçimin yapıldığı kentteki bütün sivil toplum kuruluşlarının da oy kullanabileceği öğrenildi. (Kaynak: medyascope.tv)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HRÜ’de geleceğin diş hekimleri ilk önlüklerini giydiÖnceki Haber

HRÜ’de geleceğin diş hekimleri ilk önlük...

Haliliye’de sıcak asfalt çalışmalarıyla yollar yenileniyorSonraki Haber

Haliliye’de sıcak asfalt çalışmalarıyla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar